top of page

EAMES CHAIR: 100 tisíc variant

Aktualizováno: 3. 10. 2022

A jak se v nich vyznat


Když chcete mít designovou židli, která bude pohodlná a něco vydrží, s Eames Chair neuděláte chybu. Najdete v ní pohodlí, dobré řemeslo, krásu i udržitelnost.


Má tolik variant, že si ji dáte domů i do kanceláře a každá bude jiná.


Vyrábí se už od roku 1950 a stále nevyšla z módy. Právě naopak, v roce 2018 se vzorník barev sedáku rozšířil o nové odstíny. Nohy mají 4 konstrukční varianty, k nim patří sedák plastový nebo drátěný, jednoduchý nebo křesílkový, čistý nebo čalouněný.


Díky tomu je neuvěřitelně variabilní.


Chcete nejdřív vědět, co je zač? A kdo ji vymyslel? Čtěte zde a zde.
Sedák


Můžete mít s područkami nebo bez. Retro sklolaminátový, novější polypropylenový nebo drátěný.

S čalouněním nebo bez. Čalounění je v podobě jednoduchého podsedáku, vestavěného potahu, a u celodrátěné židle natahovatelného potahu.
Barevných odstínů je tolik, že si nevyberete.

Potahovou látku vybíráte z 35 dekorů.

Nohy


Jsou k dispozici


dřevěné


celodrátěné

inspirované Eiffelovou věží


z ohýbané ocelové tyče


také v

kolečkové verzi


nebo v

houpací verzi


ocelové, pro sedačky sdružené do řady

pro veřejné prostory.Kombinací

těchto dvou dílů

vzniklo prý 100 tisíc

různých možností.

Vybrat si může každý


Do domácnosti i kanceláře.

Židli obyčejnou i reprezentativní.

Útulnou s polštářkem i tu, co vydrží deštivé počasí na terase.Pro zvídavé je zde ještě


Vývoj židle Eames a jejích typů


Na jaké typy narazíte nejčastěji dnes?
1. Židle jídelní


DSW

je židle "ikona", asi nejznámější Eames židle s plastovým sedákem a dřevěnou podnoží spojenou drátky. Povrch podnože můžete mít ve třech odstínech světlého dřeva a jednom tmavém. Sedák v 16ti barevných odstínech, buď bez čalounění, s čalouněným sedákem nebo čalouněnou celou vnitřní plochou, v 35ti dekorech.Další varianty s celokovovou konstrukcí podnože:DSX

je židle, co má podnož z ohýbané oceli. Na výběr je povrch černý a bílý lak a chrom. Sedák má 14 barevných variant z plastu, buď bez čalounění, s čalouněným sedákem nebo čalouněnou celou vnitřní plochou. Čalounění je ve 35ti dekorech, včetně výběru lemu čalounění.

DSR

Neboli židle Eiffelovka, jejíž konstrukce podnože je inspirovaná Eiffelovou věží. Díky drátěné podnoži má technicistnější charakter a hodí se více do veřejných prostor nebo kanceláře. Na výběr je povrch podnože černý a bílý lak a chrom. Sedák ve 14 barevných odstínech, buď bez čalounění, s čalouněným sedákem nebo čalouněnou celou vnitřní plochou. Čalounění je ve 35ti dekorech, včetně výběru lemu čalounění.2. Židle křeslo


DAW

varianta židle DSW s područkami. Pokud si ji pořizujete k jídelnímu stolu, doporučuji přeměřit výšku desky stolu s výškou područek. Je s plastovým sedákem a dřevěnou podnoží spojenou drátky. Povrch podnože můžete mít ve třech odstínech světlého dřeva a jednom tamvším. Sedák je ve 14ti barevných odstínech. Bez čalounění, s čalouněným sedákem nebo čalouněnou celou vnitřní plochou. Čalounění je ve 35ti dekorech, včetně výběru lemu čalounění.

Podvariantu tvoří nízké, vyloženě obývákové křesílko


LAR

S drátěnou ocelovou konstrukcí a nižší výškou se stane příjemným společníkem vaší sedačky. 14 barev podsedáku, 3 možnosti povrchu podnože, 35 variant čalounění.


A židle pro uspávání dětí


RAR

houpací křeslo bylo vytvořeno extra pro přátele Charlese a Ray, kteří měli v té době malé děti. Opět 14 barev podsedáku, 3 možnosti povrchu podnože, 4 odstíny dřeva houpacích ližin, 35 variant čalounění.3. Židle do kanceláře


DAR, DAX, DAL, PACC

Tyto 4 typy mají stejný sedák jako DAW, jen podnož je kovová. DAR a DAX jsou s ocelovou drátěnou a ohýbanou konstrukcí. Vybírat můžete ze stejných povrchů jako u předešlých židlí. Druhá dvojice DAL a PACC, to už je pravá kancelářská židle, PACC pojízdná. Vše v čalouněné, nečalouněné nebo celočalouněné verzi.4. Židle nezničitelná


DKW, DKR, DKX

Tuto celodrátěnou židli jen tak nerozbijete. Celodrátěný sedák má různé podnože. Hodí se do jídelny, kanceláře i na terasu. Když vám nevyhovuje její jemné ocelové krajkoví, vyberte s čalouněným sedákem. Ocelovou podnož můžete mít opět chromovanou nebo práškově lakovanou v barvě tmavě šedé, černé nebo krémové. Dřevěnou podnož ve 4 odstínech dřeva.


Její interpretace od Alice Gavalet, Marianne Guedin, Franca Evennou, Philippa StarcaV Eamesově portfoliu najdeme i další


5. Židle do řady


Když zařizujete čekárnu, úřad nebo nádraží.
6. Lounge Chair


Není židle, ale pohodlné křeslo. S konstrukcí z oceli, masivu a s koženým potahem k vám domů přijde ikonická a luxusní záležitost. Nejlépe s podnožkou na nohy. Z materiálů vybíráte ze sedmi druhů kůže. Dřevo ořech, palisandr, třešeň nebo černý jasan. Podnož chrom nebo černě lakovaná.
Židle a další designové kousky z dílny Eames můžete koupit také na těchto místech:


a přímo u výrobce v eshopu firmy Vitra
Je Eames druhů hodně, co...


Která se vám líbí nejvíc?


A kterou si nakonec vyberete?
18 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page