top of page

EAMES CHAIR: Charles a Ray

Kdo jsou tvůrci nejpoužívanější židle na světě, Eames Chair?Říká se jim designéři 20. století. Jejich návrhy obletěly svět. Nejznámější z nich jsou židle ze skleněných vláken, které se už 75 let úspěšně prodávají. Židle Eames má tolik druhů, že si vybere každý.Co je za tím?


Talent, pracovitost a nadšení. Rozhodnutí pro klienta vyzkoušet i neprošlapané cesty.

Odvaha experimentovat, zpracovávat a kombinovat materiály nečekaným způsobem.

Taky zapálené hledání odpovědí na potřeby konkrétních uživatelů i celé společnosti.


Pěkný způsob práce i dnes, ne?
Charles


Architekt a designér, narozený r. 1907 v St. Louis, co klade důraz na precizní detail a maximální kvalitu. Celý život vymýšlí, jak věci dělat jinak a lépe. Design vnímá jako cestu k naplnění potřeb uživatele, který se má cítit jako vítaný host.Ray

Malířka abstraktního expresionismu, narozená r. 19012 v Sacramentu, co navrhuje nábytek, architekturu, hračky, textil i obaly časopisů jasnozřivým a inspirativním způsobem. S velkým smyslem pro barvy, kompozici, detail a ruční práci. Skrze design dokázala modernizovat poválečnou Ameriku v každé domácnosti.


Fascinující spolupráce


37 let spolu tvoří nábytek, domy, nádobí, obrazy, oblečení, hračky, knihy. Také přes 100 krátkých filmů o architektuře, designu, matematice, biologii, astronomii nebo folkloru. Podílí se na přípravě výstav po celém světě, včetně projektu Přírodovědného muzea 21. století. Obrovského akvária s modely živých ekosystémů, který se však nikdy nerealizuje.

Neděláme umění, řešíme problémy


Za války vymýšlí funkční dlahy z ohýbané překližky pro raněné vojáky. Po válce řeší, jak vyrobit levný i kvalitní, skladný i snadno udržovatelný nábytek do každé domácnosti. Odpovídají na každodenní problémy lidí ve své době. Cílem jsou věci, co jsou pohodlné a dlouho vydrží, za dobrou cenu, a přitom krásné a příjemné na dotek.


Používají lehké a odolné materiály, překližku, skelná vlákna, hliník. Z leteckého průmyslu si půjčují polyesterovou pryskyřici, která se používá pro kapotáž letadel.


Návrhu i výrobě věnují veškerou péči a pozornost. Cílem je získat to nejlepší, co materiál nabízí za co nejméně peněz. Jejich práce je pro ně úspěšná jen tehdy, když výsledný produkt slouží konkrétnímu klientovi i celé společnosti.

Eames OfficeJejich studio, ateliér Eames Office, pro návštěvníka působí jako cirkus, disneyland. Na své spolupracovníky mají zároveň vysoké nároky. Stejně jako na vysokou kvalitu zpracování návrhů i konečných výrobků. To zajišťuje jejich produktům dlouhou životnost.


Jako jedni z prvních designérů již v 70.tých letech tvoří "udržitelně".

Pozastavují ve svém atelieru výrobu z palisandru kvůli odlesňování Amazonských pralesů.

Práce je pro ně celoživotní vášní

Eames House


Je vlastní dům Charlese a Ray, který si postavili roku 1949 v Kalifornii v Pacific Palisades. Říká se mu Case Study 8 a můžeme jej navštívit i dnes. Má to být poválečný příklad amerického domu - místa - pro bydlení a práci páru bezdětných umělců. Dům má být skromný a úsporný, v souladu s přírodou, ale má své obyvatele hlavně bavit. Navrhli jej od hlavy až k patě, od vnějšku po nábytek a doplňky.


Ray zde kombinuje vlastnoručně navržený nábytek na míru s odjinud dovezenými a různě posbíranými doplňky (má ráda Mexiko, Indii, Japonsko a původní Americké národy). Tím vytváří jedinečný a osobitý prostor, který navíc není drahý. Pro poválečné Američany se stává vzorem při zařizování jejich domovů.Přečtěte si ještě


15 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page